Digitální panely

Náš digitální panel byl na největší akci anime kultury v České republice

Náš digitální panel byl na největší akci anime kultury v České republice

Autor
DigiDay
Datum
2.8.2023

Náš digitální panel byl na největší akci anime kultury v České republice

Brněnské výstaviště se stalo během víkendu 5. až 7. května epicentrem nadšenců anime a cosplay. Právě tam se konal AnimeFest 2023, (odkaz se otevírá do nového okna) který je největší akcí svého druhu v České republice. Mezi mnoha účastníky nechyběl zaměstnanec firmy DigiDay, technik Jiří Výpala.

Jirka však není jen naším technikem. Ve volném čase je také vášnivým cosplayerem, který se rád převléká do oblíbených postav z anime světa. Tentokrát však na akci nedorazil v kostýmu, ale přijel s digitálním panelem DigiDay, díky čemuž byla jeho účast na Animefestu spojením profesního a osobního zájmu.

DigiDay panel STAND ve velikosti 55 palců v elegantním provedení sloužil jako kiosek v infostánku a pomáhal návštěvníkům s orientací a mapami v areálech Rotunda, Pavilon A a B.

Jirko, jak ses dostal k anime?

„Sledování anime se věnuji dlouhodobě, i když cesta k němu nebyla jednoduchá. Na začátku cesty k tomuto žánru mi dokonce připadaly převleky úsměvné a moc jsem s tímto životním stylem nesympatizoval. Upřímně řečeno jsem se cosplayerům v ojedinělých situacích i zasmál.

Co Tě přimělo změnit postoj?

Dal jsem šanci několika anime seriálům, které tehdy běžely v televizi. Mám na mysli třeba YuYu Hakusho a Dragon Ball Z. Postupně jsem objevil další žánry díky internetu. Anime mě začalo fascinovat jednak dějem, ale také po výtvarné stránce. Člověka umí vtáhnout do emocí a vyvolat silnější atmosféru, než hrané filmy.

Jak dobrý vlastně jsi ve znalosti anime?

To je dobrá otázka, protože jsem se postupem času docela vypracoval. Většinou poznám, který cosplay patří ke kterému anime. Podle výtvarné techniky taky umím odhadnout, ve kterém studiu daný film vznikl a s jistotou poznám i práci slavnějších anime výtvarníků.

Prozraď nám některé speciální postavy, za které ses už převlékl…

V rámci jednoho Animefestu jsem se v minulosti pokusil převléci do kostýmu postavy Natsuki Subaru z anime Re: Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu. Přestože to bylo spíše z hecu a v rámci legrace s přáteli, stalo se to kultovní vzpomínkou z této akce.

Kam se v nejbližších dnech chystáš na anime události?

V Ostravě bude už příští víkend 21. 7. – 24. 7. probíhat Ostrakon. Je to menší anime událost. Akcí velikostí podobných Animefestu se nekoná v ČR mnoho. Jsou asi jen tři. Mohu ale říct, že i menší setkání mají své kouzlo. Podobně velká akce jako náš Animefest je pak třeba polský Pyrkon.

Jiří, máš nějaké oblíbené cosplayerské hvězdy a influencery?

Samozřejmě. Mezi lidi z oboru cosplaye a zároveň osobní známé které mám rád a obdivuji je, patří Češky Terrina_Blair, Sushi_Hime a Lena_cosplayer. Z Polska chci jmenovat Yukeshiro a Caryucospre. Můj obrovský obdiv má díky perfektní kostýmové tvorbě a dokonalému ztvárnění anime postav zejména Nana.ribbon.cosplay ze Slovenska.

Animefest 2023 v Brně se stal nezapomenutelným zážitkem pro fanoušky anime a cosplaye. Díky digitálnímu panelu DigiDay a Jiřímu Výpalovi se návštěvníci mohli ponořit do světa anime a objevit nové příběhy a postavy, které je nadchly. Tato akce opět potvrdila popularitu anime kultury a její přítomnost i v České republice. Tak ahoj nejpozději za rok a panel DigiDay opět s sebou!

Kontaktovat DigiDay